Чудеса природи!

Найбільш привабливими місцями на землі,безумовно, є гори і океани. Однак часом не меншу популярність завойовують западини, наповнені водою чи ні. Тут зібрані найнеймовірніші діри на поверхні землі, з різних причин здобули популярність.

1. Велика блакитна діра, Беліз

Велика блакитна діра

Одним з найпопулярніших місць занурень длярекреаційного дайвінгу є Велика блакитна діра, що стала відомою завдяки французькому досліднику Жаку-Іву Кусто. Саме він вперше спустився на дно западини, вимірявши її глибину (120 м) і виявивши на глибині систему печер з масивними сталактитами. Практично кругла діра діаметром більше 300 м являє собою карстову воронку, утворену під час останнього льодовикового періоду. Тут немає коралів і агресивних видів акул, тому, незважаючи на відносну віддаленість від цивілізації (96 км до найближчого міста), Велика блакитна діра особливо популярна серед любителів дайвінгу.

2. Діра Глорі, дамба Монтічелло, Каліфорнія

діра Глорі

Гребля Монтічелло, побудована на місціоднойменного затопленого міста, знаменита не своїми розмірами, а перш за все найбільшою в світі лійкою для скидання води. Має діаметр 21 м, вона пропускає 1370 куб.м в секунду, дозволяючи підтримувати оптимальний рівень води в сезон дощів. На греблі прийняті всі мислимі заходи безпеки, щоб запобігти знаходження людей поблизу воронки.

3. Карстові воронки Мертвого моря, Ізраїль

Карстові воронки Мертвого моря

Зростання населення і розвиток хімічноїпромисловості є головними причинами появи величезних провалів уздовж узбережжя Мертвого моря, на території національного парку Ейн-Геді. На даний момент налічується більше 3000 тільки відомих воронок, а скільки їх насправді - ніхто не знає. Більш того, їх кількість постійно збільшується. Фахівці пов'язують це насамперед із інтенсивним пониженням рівня Мертвого моря (близько 1 м в рік), викликаним рядом причин, основною з яких є масове використання головної живильної море артерії - річки Йордан - в меліорації посушливого південного регіону і як основного джерела питної води густонаселеній частині країни. Солона вода йде, а прісні підземні води піднімаються із земних глибин, розмиваючи сольові пласти, внаслідок чого під поверхнею утворюються порожнечі, що призводить до провалів. Розміри деяких вражають - в однієї такої воронці може поміститися восьмиповерховий будинок.

4. «Пекло», Китай

«Пекло»

Одне з найбільш захоплюючих місць на землі -це найбільша в світі природна западина Тянкен Сяочжай, розташована в одній з центральних провінцій Китаю. Розміри провалу вражають: 626 м в довжину, 537 м в ширину, і від 511 до 662 м в глибину. До того ж воронка має стрімкі стіни, що служить додатковим привабливим фактором для туристів-екстремалів. На одній з стрімких стін побудована сходи, 2800 щаблів якої ведуть в самий низ. По дну карстової лійки протікає підземна річка довжиною 8,5 км, яка виходить на поверхню тільки тут. Незважаючи на те, що, утворена 129 тис. Років тому «пекло» була добре відома місцевим жителям, вчені та громадськість дізналися від цю дивовижну природному явищі лише в 1994 під час пошуку нових місць для дослідження британськими спелеологами.

5. Провал Брімма, Оман

провал Брімма

Це місце відрізняється надзвичайною красою іпишністю, тому не дивно, що воно привертає масу туристів. Приголомшлива чаша з вапняку наповнена чистісінькою блакитним водою, яку можна побачити хіба що на картинках. Муніципальна влада вирішили перетворити провал в водний парк для залучення місцевих та іноземних любителів поплавати в мальовничому місці.

6. Бінгем, Юта, США

Бінгем

Більш відомий як Кеннекоттское міднеродовище, цей найбільший в світі кар'єр розташований на північний захід від Солт-Лейк-Сіті. Його розміри вражають: близько 1 км глибиною і 4 км шириною! Якщо два хмарочоси Емпайр-Стейт-білдінг поставити один на одного, то від дна кар'єра вони навіть не дістануть до його верху. Відкрите 110 років тому родовище працює до цих пір, даючи в день до 450 тонн породи.

7. Блакитна діра Діна, Багами

Блакитна діра Діна

Друга за глибиною блакитна діра в світі знаходитьсянеподалік від міста Кларенс на Лонг-Айленді. Хоча більшість цих природних западин мають глибину близько 100 м, блакитна діра Діна перевищує цей параметр більш ніж в два рази, йдучи вниз на 202 м. Її відрізняє незвичайна будова: маючи ближче до поверхні діаметр 25-35 м, западина значно розширюється і на глибині 20 м досягає діаметра 100 м, утворюючи своєрідний купол. Популярна серед любителів глибоководного занурення і підводного плавання, блакитна діра Діна, однак, має погану славу серед місцевих жителів: подейкують, що її створення не обійшлося без нечистої сили, а безтурботних дайверів може з легкістю затягнути в темний вир.

8. «Ворота пекла», Туркменістан

"Ворота пекла"

Цей кратер, більше схожий на декораціїфільму-катастрофи, діаметром 60 і завглибшки 20 м, горить вже 45 років. Все почалося в 1971, коли геологи виявили підземне родовище газу. Коли почалося буріння, розробники наткнулися на підземну каверну, в результаті чого все обладнання, включаючи бурову вишку, провалилося під землю, і утворився провал, наповнений газом. Геологи не придумали нічого кращого, як підпалити газ, щоб продовжити роботи. Передбачалося, що він вигорить за кілька днів. Однак, пройшло вже 45 років, а вогонь і не збирається затухати. Вся поверхня кратера покрита факелами різного розміру, деякі з яких досягають 10-15 м.

У 2013 канадському досліднику Джорджу Коронісвдалося спуститися на дно кратера, де він виявив бактерії, які не зустрічаються більше ніде на поверхні землі, і чудово відчувають себе в цьому пекельному вогні.

9. «Велика діра», ПАР

«Велика діра»

Найбільший в світі кар'єр, виритий беззастосування техніки, був колись найбагатшою родовищем алмазів «Кімберлі», в даний час вичерпано. У період з 1866 по 1914 роки 50 тис. Гірників лопатами і кирками переворот 22,5 млн тонн грунту, здобувши 2722 кг алмазів в 14,5 млн карат. При цьому утворився кар'єр шириною 463 м і глибиною 240 м. Зараз дно кар'єра заповнене водою на глибину 40 м.

10. «Диявольський провал», Техас, США

«Диявольський провал»

Витягнуте отвір розмірами 12 на 18 мвідкриває вхід у величезний підземний зал, що спускається на глибину 122 м. У печері мешкає колонія найшвидших літаючих тварин на землі - кажанів виду бразильський складчатогуб. Ці маленькі звірятка довжиною близько 9 см і вагою всього 15 г можуть розвивати швидкість горизонтального польоту до 160 км / ч. У «Диявольському провалі» постійно знаходиться близько 3 млн цих дивовижних ссавців.

11. Гватемальський провал, Гватемала

Гватемельскій провал

У 2010 в столиці країни - місті Гватемала -несподівано стався обвал грунту, що поглинув триповерхову фабрику і создавшеій небезпеку для довколишніх будинків. Майже кругла діра діаметром 20 м має глибину близько 90 м. До такого небезпечного явища привела сукупність природних і антропогенних факторів: підтоплення, викликані ураганом Агата, виверження вулкана Пакая неподалік від міста, і банальна витік каналізаційних труб.

Цей провал був не першим таким явищем в Гватемалі. У 2007 в місті відбулося аналогічне обвалення поверхні на глибину близько 100 м.

12. «Озеро ранкової слави», Вайомінг, США

«Озеро ранкової слави» 1

Одна з найкрасивіших западина, наповнена водоюгеотермального джерела, отримала свою назву завдяки подібності з квіткою берізки, який в Штатах називають «ранкової славою». Спочатку западина була пофарбована в блакитний колір по центру, в найглибшому місці, поступово переходячи в жовтих на периферії, як і на пелюстках берізки. Але останнім часом через недбайливих туристів, що кидають в воду монетки і всяке сміття, джерело, що живить гейзер, закупорився, що призвело до неконтрольованого розмноження бактерій і зміни блакитного кольору на зелений, а жовтого - на помаранчевий. Біля джерела навіть з'явилася табличка з застереженням про необхідність дбайливого ставлення до озера через ризик зміни назви на «втрачену славу».

«Озеро ранкової слави» 2