що таке шовінізм

Що таке шовінізм як явище в суспільстві? Це поняття використовується в багатьох сферах життя, тісно пов'язане з політикою, соціальним життям, міжособистісними відносинами чоловіків і жінок. Шовінізм несе в собі деструктивне начало, базується на різко негативних емоціях.

Шовінізм - що це?

Історія виникнення терміна «шовінізм» берепочаток у Франції часів Наполеона Бонапарта. Солдат Ніколя Шовен де Рошфор, залишався відданим прихильником свого імператора до самого кінця. Ім'я стало прозивним, трансформувалося в термін. Шовінізм в основному значенні - ідеологічна концепція, що несе в своїй основі переконання переваги однієї нації над іншою. Агресивна політика, тиск - методи, використовувані прихильниками шовінізму для розпалювання міжнаціональної ворожнечі.

Хто такі шовіністи? На відміну від націоналізму, де «всі народи - рівні», шовіністи бачать свою націю наділеною особливими, винятковими повноваженнями, правами. Фашизм - одне з найстрашніших проявів шовінізму, злочин проти всього людства. Результат - загибель мільйонів людей різних національностей, масштабні руйнування культурно-матеріального надбання.

Шовінізм - психологія

Поняття шовінізм використовується психологами різнихтечій. Психотравмуючий досвід виховання, заснований на придушенні, закладає у дитини в подальшому самоствердження негативними способами. Результат деструктивних відносин між батьком і матір'ю (побої, приниження) хлопчик може засвоїти і нести цю програму далі в свою майбутню сім'ю. Що таке «чоловічий шовінізм» наочно простежується в східних країнах, де спочатку виховання побудовано на чоловічу перевагу над жінкою.

чоловічий шовінізм

Шовінізм і ксенофобія - відмінності

В основі своїй, обидва феномена, шовінізм іксенофобія, містять афективний компонент - негативні емоції (ненависть, ворожість, презирство). Ксенофобія - більш широке поняття - це боязнь людини втрати, розчинення своєї етнічної приналежності. Параноїдальний страх ксенофобів поширений на все чужорідне: нації, раси, культуру, релігію. Шовінізм - одна з форм ксенофобії, агресивно і насильно протиставляє інтереси своєї нації на шкоду іншим.

ознаки шовінізму

У сучасному суспільстві відкриті дискримінаційніпрояви протизаконні, кримінально карані. Політичні течії, засновані на шовіністичних тенденцій, ніколи не приведуть до порозуміння, відкритості, миру між народами, тому не будуть користуватися підтримкою більшості людей. Наслідки - руйнівні: війна, геноцид. В індивідуальній формі, шовінізм присутній як «система поглядів», в основному - у чоловіків. Ознаки шовініста:

 • чоловік шовініст активно «бореться» проти шовінізму, звинувачує в ньому інших, крім себе;
 • вважає себе вільним від націоналістичних забобонів;
 • перебільшує «великість», «інакшість» «цікавість» свого народу;
 • підносить темперамент своєї нації;
 • вважає, що всі народи «апріорі» повинні любити, захоплюватися його нацією, ображається, зустрічаючи байдужість;
 • точно помічає недоліки інших етносів, але не знає реальні гідності і риси свого народу.

види шовінізму

Якщо розглянути для наочності конкретнийприклад з історії, то в Росії XIX - XX ст. «Великодержавний шовінізм» - вираз, що означає панське ставлення імперії до інших народів, з приходом більшовиків протиставлений націоналізму і як небезпечна ідеологія почав витіснятися, але як соціал-шовінізм існує в країнах третього світу. На сьогоднішній день визначаючи, що таке шовінізм в інших соціальних і громадських категоріях, фахівці виділяють кілька різновидів:

 • релігійний (конфесійний);
 • побутовий;
 • расовий;
 • вікової шовінізм;
 • гендерний;
 • мовної.

жіночий шовінізм

Гендерний шовінізм

Незалежно від сфери прояви - шовінізм заснованийна придушенні і владарювання одних над іншими, обмеженні, нерівності прав. Світогляд, побудоване на дискримінації за статевою приналежністю отримало назву гендерний або статевий шовінізм. Різниця в природної сутності між чоловіком і жінкою створює нерівність в політичному, економічному та соціальному проявах - така ідеологія сексизму. Ключову роль в підтримці статевого шовінізму грають гендерні стереотипи.

чоловічий шовінізм

Чоловіки можуть відчувати ніжні почуття, симпатіюпо відношенню до жінок, але при цьому не брати до уваги їх рівними собі, почасти причина криється в психологічних відмінностях. Чоловічий шовінізм - це термін (інша назва - сексизм), придуманий американськими феміністками. Письменник Н. Шмельов вважав чоловічий шовінізм невід'ємною частиною чоловіки. Не усвідомлюючи, чоловік в будь-який момент може розповісти анекдот про «дурну бабу» або «злий тещу».

Характерні прояви чоловічого шовінізму:

 • слово чоловіки - закон для жінки;
 • чоловік - головний в сім'ї;
 • розум, логіка і розум - відміну чоловіки від жінки, у якої переважають лише почуття;
 • чоловік - завжди правий;
 • для чоловіка - поява коханки заохочується, для жінки - це осуд суспільством

жіночий шовінізм

В кінці XVIII ст. жінки європейських країн почали заявляти про своє рівноправність з чоловіками. Фраза американської суфражистки Абігейл Сміт Адамс: «Ми не станемо підкорятися законам, в ухваленні яких ми не брали участь, і влади, яка не представляє наших інтересів» увійшла в історію. Фемінізм - ідеологічна течія, на протязі декількох століть набирає силу і розмах. Жінкам вдалося за цей час добитися рівних з чоловіками прав:

 • займати керівні пости;
 • виборче право;
 • армійська служба;
 • вибір будь-якої професії;
 • вільний вибір сексуальних партнерів.

Все це допомогло жінкам зміцнитися в суспільстві,стати корисними, впливовими. Жіночий шовінізм це поняття виникло відносно недавно. На відміну від феміністок, які визнають права чоловіків і прагнуть до рівних з ними прав, шовіністки - знецінюють роль чоловіків, підкреслюють свою перевагу. Чоловіки заявляють, що жінки також обмежують їх в правах, бачать дискримінацію в наступному:

 • ранній у порівнянні з чоловіками пенсійний вік;
 • більш низькі норми фізичних навантажень;
 • необхідність знімати головні убори в театрі, церкви - жінці цього робити не потрібно;
 • рішення про переривання вагітності - жінка може прийняти самостійно.

шовінізм що це

Шовінізм в сучасному світі

Берегти свої традиції, уклад життя, релігію, мову,музику - нормальне прагнення людей будь-яких національностей. Високий рівень морального, духовного розвитку допомагає бачити користь і красу усього розмаїття світових культурних спадщин. Культурний шовінізм пропагує свою спадщину як єдине і перевершує інші культури - збіднює сприйняття людини.

Шовінізм в Біблії

Що таке сучасний шовінізм? Єдиної думки між соціологами та іншими фахівцями не існує. Витоки даного феномена йдуть з глибини століть. Чоловічий шовінізм в Християнстві заснований на легенді про створення світу. Першим Бог створив Адама, з ребра створив для нього Єву - на втіху. Вигнання з Раю відбувається з вини Єви, яка вкусила (піддалася спокусі змія) яблуко - плід пізнання. «Всі біди від жінки!» - цей стереотип не позбувся себе і в наші дні.