що таке сексизм

У сучасному світі з його ритмом життя і непростийекономічною ситуацією все більше жінок прагне до рівності з чоловіком абсолютно в усьому. У зв'язку з цим сімейні цінності іноді йдуть на другий план. Така тенденція може бути однією з основних причин прояви ідеології рівноправності. Тут то і виникає питання - що таке сексизм.

Що значить сексизм?

Сексизм - це поняття, що означає вираженудискримінацію людей за статевою ознакою. Багато хто задається питанням, що означає сексист? Це людина, що є прихильником ідей сексизму. Дані терміни можуть ставитися до будь-якого підлозі, але частіше вони виражаються в дискримінації жінок. Незважаючи на яскраво виражену демократію, ця ідеологія широко поширена в економіці і політиці, освіті, медицині, при вирішенні релігійних питань, в роботі такої соціальної осередки, як сім'я.

ознаки сексизму

Дане поняття настільки тісно пов'язане з життямсуспільства, що застосовується в багатьох напрямках діяльності. Як правило, чоловіча стать володіє великим матеріальним достатком, політичною владою, соціальним статусом. Чоловік вважається главою сім'ї, в той час як жінці відводиться роль домогосподарки і вихователя дітей. Історично так склалося, можливо, в цьому є логіка, але існують приклади, коли представниці слабкої статі могли нарівні з сильним літати в космос, вести бізнес і пишатися спортивними досягненнями.

Є деякі ознаки прояву сексизму, які іноді можуть залишитися непоміченими, наприклад:

 • обговорення таких тем, як шлюб, сім'я, особисте життя;
 • недоречні, іноді навіть занадто відверті жарти;
 • недопущення до управління якою-небудь справою, а також до вирішення політичних та економічних питань;
 • строгий дрес-код;
 • пригнічення прав на робочому місці;
 • перешкода кар'єрного росту;
 • обмеження заробітної плати.

жіночий сексизм

причини сексизму

Як правило, джерела сексизму закладені в самому соціальному суспільстві, його правилах і традиціях. Громадськість звикла, що жінки:

 • займають нижчі посади з невеликою зарплатою;
 • більший час приділяють сім'ї і вихованню дітей;
 • ведуть домашнє господарство;
 • менше часу приділяють політичним проблемам;
 • психологічно менш стійкі.

Розглянуті стереотипи і можуть бутипричинами вираженою гендерної дискримінації, хоча є безліч прикладів, коли жінки за багатьма показниками обходили чоловіків в різних сферах життя або йшли нарівні з представниками сильної статі, не поступаючись їм в побутових, трудових, політичних, юридичних і економічних питаннях.

види сексизму

Часто психологи виділяють дві форми подібної ідеології:

 1. Відкрита і ворожа, коли представники чоловічої статі при будь-якому зручному випадку намагаються прилюдно принизити жінку.
 2. Доброзичлива - чоловіки ставляться до дівчат позитивно, але паралельно вважають їх безпорадними і беззахисними.

Чоловік сексизм може проявлятися різним ставленням до протилежної статі, наприклад:

 1. Вороже.
 2. Принизливе або образливе.
 3. Принижувати гідності і можливості розвитку.
 4. Протекційне.

Вибір тієї чи іншої тактики, в основному, залежитьвід сфери діяльності, відносини партнерів один до одного, подальших планів, думки суспільства, соціальних правил або релігійних і сімейних традицій. Серед поширених видів сексизму іноді виділяють наступні:

 • на роботі;
 • в родині;
 • у процесі навчання;
 • в компанії друзів.

що означає сексизм

Сексизм і фемінізм

Фемінізм являє собою ідеологію рівностіправ чоловіків і жінок в різних сферах життя. У більшості випадків це політика, економіка, освіта та охорона здоров'я. Часто цей термін порівнюють з поняттям жіночий сексизм, що не зовсім вірно. Фемінізм - це ідея рівноправності статей, а сексизм у жінок - прояв дискримінації по відношенню до чоловічої статі.

Ейджизм і сексизм

Як правило, сексизм поняття поширене,може бути застосовано в різних сферах життя суспільства. Часто деякі його прояви порівнюють з ейджизмом - утиском прав літніх людей, але якщо перше поняття ширше, відноситься до представників будь-яких вікових груп, то в подальшому випадку мається на увазі власне похилий вік. Другий же термін означає не тільки дискримінацію людей поважного віку, але і зневажливе ставлення до них. Тому можна сказати, що ейджизм буде одним із проявів сексизму.

Як боротися з сексизмом?

Багато представників громадськості виступаютьпроти сексизму. Це можливо, адже люди живуть в демократичному суспільстві, мають право слова і голоси, і гендерний ознака не повинен бути першочерговим для вирішення будь-яких питань. Типовий сексист буде відстоювати свою точку зору - чоловік з найдавніших часів був добувачем, він сильніше і менш емоційний. Окреме місце займають релігійні та культурні традиції, шанування яких може суперечити деяким світовим стандартам. У боротьбі з сексизмом застосовують такі методи:

 • зауваження;
 • бесіди;
 • для робочої обстановки іноді скликають нараду;
 • звернення за допомогою в соціальні організації, що займаються подібними питаннями;
 • допомога психолога;
 • залучення засобів масової інформації та судових інстанцій.

При прояві будь-яких ознак сексизмуіноді вистачає зауваження, а в деяких випадках потрібно судовий розгляд. Ідеологія дискримінації за гендерною ознакою - це не новина для сучасності. Що таке сексизм, відомо з середини 20 століття, але до цих пір немає однозначної думки на цей рахунок. Кожен буде відстоювати свою точку зору. Можливо, слід знайти золоту середину, адже є області, в яких чоловік і жінка можуть домагатися однакових успіхів, а є речі, які один із статей робить краще.