адаптація персоналу

Адаптація персоналу - це пристосуванняспівробітників до посади, до нових умов праці і колективу. Вона заснована на поступовому введенні працівника в виробничі процеси, в незнайомі йому професійні, організаційно-адміністративні, економічні, соціально-психологічні та інші умови праці. Адаптація веде до підвищення ефективності і функціонування співробітників і зменшення плинності кадрів.

Виділяють два види адаптації: первинну і вторинну.

Первинна адаптація спрямована на молоді кадри,не мають досвіду в роботі, вторинна - на старих співробітників, у яких змінилися умови праці, внаслідок отримання нової посади або обов'язків. Пристосовність старих працівників до нових умов зазвичай відбувається більш менш м'яко, але з новачками часто виникають проблеми, тому необхідно підійти з усією серйозністю до процесу їх адаптації.

Умовно період звикання до нової посади можна розділити на три стадії:

 1. Ознайомлення. На цьому етапі новий фахівець знайомиться з цілями, завданнями, методами організації. А також намагається влитися в колектив і налагодити відносини з усіма співробітниками компанії.
 2. Пристосування. Цей період може тривати від 1 місяця до року. Ефективність його залежить від зовнішньої допомоги з боку оточуючих.
 3. Асиміляція. На цій стадії працівник повністю пристосовується до своєї посади, справляється зі своїми обов'язками і стає повноправним членом колективу.

Професійна адаптація новачка залежить нетільки від його старанності, а й від сторонньої допомоги з боку колег і керівництва компанії. І останні найбільш зацікавлені в тому, щоб новий співробітник якомога швидше зрозумів все особливості своїх посадових обов'язків і влився в колектив. Тому в кожної поважаючої себе організації, повинна бути розроблена програма трудової адаптації. Вона повинна бути ретельно спланована містити ясні і чіткі вимоги.

Програма адаптації нових співробітників

 1. Визначте склад команди, якій довірите управління адаптацією новачків. Включіть в цю групу керівників і співробітників з відділу кадрів. Чітко поясніть їм їх обов'язки.
 2. Розділіть нових службовців по групах, до кожного з них необхідний індивідуальний підхід.
 3. У деяких з них можуть виникнути проблеми з функціональними обов'язками, у деяких соціальні проблеми в колективі.
 4. Складіть список питань, які зазвичайвиникають у новачків. Напишіть відповіді на ці питання і ознайомте з відповідями нових співробітників. Це допоможе скоротити період адаптації і захистить від багатьох помилок в роботі.
 5. Розробіть програму першого дня службовця. У цю програму може входити знайомство з колегами, екскурсія по організації і т.д. Призначте відповідального за проведення цих заходів.
 6. Підготуйте необхідні матеріали про місії компанії, історії, технології, корпоративну культуру, внутрішніх відносинах. це

  адаптація співробітників

  буде таким собі статутом компанії.
 7. Дайте новачкові особисті дані (номери телефонів, е-майл) осіб, до яких можна звернутися у разі ускладнень в роботі або виникненні питань.
 8. Визначте, в яких спеціальних навчальних заходах потребує новачок і доручіть провести ці заходи.
 9. Складіть шкалу успішності проходження новачком випробувального терміну, оцінюйте по ній всіх нових співробітників.
 10. Підведіть підсумки випробувального терміну і, якщо новачок впорався, переведіть його в основний штат.

Нехай вас не лякає цей значний список, адже від успішної адаптації співробітників виграє ваша компанія.