правове виховання школярів

Кожна людина, великий чи маленький, єокремої, самодостатньою особистістю, з власною думкою, бажаннями і думками. Живучи в суспільстві, він також володіє певними правами і обов'язками, про які йому необхідно знати. Адже незнання закону, як відомо, не звільняє нас від відповідальності за можливі вчинки і правопорушення. Правова свідомість слід виховувати в дитині вже зі шкільної лави, щоб до закінчення школи він усвідомлював себе повноцінним громадянином своєї країни.

Цим питанням займається цивільно правовевиховання школярів. На уроках історії та права, а також під час позакласних бесід педагоги поступово формують у своїх учнів громадянську позицію. Починати таку роботу можна вже в початковій школі, причому виховання молодших школярів можна швидше назвати морально правовим. Чимала роль у цьому процесі належить інституту сім'ї. Саме батьки повинні пояснювати своїм малюкам прописні істини, прищеплювати їм певні духовні цінності. Дітям 7-10 років можна розповісти, що:

  • вони живуть в країні, де кожна людина є таким же, як і вони, громадянином;
  • всі люди рівноправні, тобто є рівними перед законом;
  • закони потрібні, щоб їх дотримуватися, і це є обов'язковим для всіх;
  • якщо людина порушила закон, він повинен понести за це відповідальність;

Цивільно правове виховання молодших школярів- перша і дуже важлива щабель формування громадянської самосвідомості. Без розуміння перерахованих вище основ неможливий перехід на більш високий рівень усвідомлення себе як громадянина своєї держави з усіма наслідками, що випливають звідси наслідками. Школяр повинен розуміти, що він несе за свої дії відповідальність перед собою, суспільством і державою.

Правове виховання старших школярів має включати в себе наступні заходи:

  • вивчення основного закону держави - Конституції;
  • знайомство з різними галузями права (цивільне, конституційне, сімейне, кримінальне, земельне, трудове та ін.), вивчення відповідних кодексів;
  • ознайомлення зі своїми правами (тобто правами неповнолітніх дітей);
  • проведення ділових ігор, конкурсів, досліджень і конференцій, спрямованих на підвищення правової культури у хлопців.

Особливим моментом в правовій освіті школярівє виховання патріотизму. Зробити так, щоб дитина пишався своєю приналежністю до нації, своєю Батьківщиною, був активним членом громадянського суспільства - ось першочергове завдання правового виховання. Для цього в педагогічній практиці використовується метод вивчення історії рідного краю, життя знаменитих земляків, а також знайомство з особливостями державної символіки.

Крім того, кожна дитина повинна вміти відстоятисвої цивільні права в разі потреби. Не секрет, що в нашій країні права дітей регулярно порушуються. Дитина до досягнення повноліття перебуває під опікою батьків. трапляється,

цивільно правове виховання школярів

що дорослі - і батьки, і вчителі, і простосторонні люди - вважають дітей «нижчою ланкою», яке повинно слухатися і підкорятися, ущемляючи цим його честь і гідність. І це не дивлячись на існування Декларації прав дитини! Тому одна з цілей правового виховання молоді - навчитися відстоювати свої права перед суспільством.</ P>

Цивільно правове виховання школярів маєвелике значення в сучасному суспільстві. Проведення регулярних правових занять в школах сприяє зростанню правосвідомості серед дітей і навіть зниження рівня дитячої злочинності.