екологічне виховання школярів

Загальновідомо, що на сьогоднішній день в світісклалася складна екологічна ситуація. Глобальне потепління, вимирання рідкісних видів тварин, що почастішали лісові пожежі, урагани і повені змушують бити на сполох вчених-екологів всього світу. Розвиток цивілізації (урбанізація, розквіт промисловості) призвело до надмірного забруднення навколишнього середовища, і стан її погіршується з кожним роком. При цьому основна проблема сучасного суспільства полягає в недбалому ставленні людей до природи, відсутність у населення нашої планети елементарного екологічного виховання.

Сучасні навчальні програми намагаються надолужитизгаяне, проводячи екологічне виховання школярів. Однак батькам і педагогам слід знати, що розмови про екологію слід заводити задовго до школи. Виховання екологічної культури слід впроваджувати з дитинства, щоб, ставши школярем, дитина вже мав деякі знання в цій сфері.

Заходи по екологічному вихованню школярів

Підхід до екологічного виховання молодших істарших школярів помітно відрізняється. Перш за все, відмінність полягає в методах, за допомогою яких педагог доносить інформацію до своїх учнів. Робота з екологічного виховання молодших школярів повинна проходити в ігровій формі. Вона передбачає використання таких методів:

  • проведення теоретичних занять з екології;
  • походи і виїзди на природу (в ліс, поле, до водойми) з метою спостереження за природними явищами;
  • вільне спілкування на тему взаємини «людина - природа».

Дітям молодшого шкільного віку слідподавати інформацію дозовано, грунтуючись на базових поняттях природознавства. Наприклад, спочатку дитина повинна засвоїти, що природа - це не власність людей, а жива матерія, і її не можна ображати. Діти повинні навчитися розрізняти поняття добре / погано: підгодовувати птахів добре, а ламати гілки дерев - погано, посадити дерево - правильно, а зірвати квітку - неправильно. Рекомендується проводити ігрові заняття, спрямовані на засвоєння цього матеріалу. Під час перебування на природі слід навчити дітей до основного наукового методу - спостереження. Початкова школа не передбачає ніякого аналізу, а лише накопичення бази знань.

Свої плоди приносить і спілкування з тваринами вдомашніх умовах і в живих куточках. Спочатку діти спілкуються з тваринами, тому що це просто цікаво; потім настає момент, коли дитина усвідомлює, що піклуватися про живу істоту - це добре, приємно і правильно, а пізніше приходить розуміння необхідності такої турботи.

Коли діти, які отримують подібне екологічнеосвіту, виростають і стають старшокласниками, побудувати роботу з ними вже набагато легше. Старших школярів, захоплених екологією, можна організувати в екологічний гурток, де проводити особливо цікаві дослідження і навіть наукові експерименти. Крім звичайних теоретичних і практичних занять, можна влаштовувати:

  • тематичні дискусії, диспути, бесіди;
  • заходи з екологічного виховання школярів

  • «Екологічні ігри»: «Що? Де? Коли? »,« Брейн-ринг », олімпіади та вікторини;
  • шкільні ток-шоу.

Необхідність морально-екологічноговиховання школярів повинні розуміти не тільки вчителі природознавства. Прищепити дітям любов і дбайливе ставлення до природи, зацікавити підростаюче покоління проблемами екології - ось одна з цілей сучасної освіти. Не тільки школа, а й сімейне оточення має допомогти дитині зрозуміти важливість цього питання. І хто знає, можливо, саме ваша дитина стане в майбутньому відомим екологом і знайде рішення проблеми, як врятувати природу від руйнування.