дошкільне виховання

Дошкільне навчання та виховання відіграєпершорядну роль в тому, яким будуть наші діти. Саме на даному етапі формується характер, звички, ставлення до оточуючих і собі самому. Роль дошкільного виховання в розвитку малюка безумовно значуща, так як без нього хлопчики і дівчатка, швидше за все, не будуть готові до шкільного життя з усіма її труднощами. Дошкільнята повинні бути психологічно, морально і розумово готові до школи, а також до співіснування з іншими людьми в суспільстві.

Робота з дітьми від 2 місяців до 7 років в нашійкраїні, як правило, має на увазі впровадження дитини в дитячий колектив, прищеплення йому соціально значущих навичок і навчання основам читання, математики, грамоти. У цей період формується фундамент для подальшого життя маленького чоловічка, і до нього потрібно ставитися з усією серйозністю.

Особливості дошкільного виховання

Роботу з дошкільнятами можна умовно розділити на наступні два напрямки:

 • підготовка до шкільної програми;
 • допомога дитині в адаптації до життя поза сім'єю за рахунок розвитку певних його особистісних якостей.

З малюками повинні працювати професіонали. Проте, величезну роль грають також батьки кожного хлопчика чи дівчинки, які своїм прикладом показують, як треба чи не треба себе вести.

Мета дошкільного виховання

Робота з дітьми предшкольного віку маєсобі за мету дати йому базову освіту, навчити основам культури, розвинути сенсорику, розум, моральне і естетичне сприйняття світу. Згідно із затвердженою в освіті концепції, спільною метою є також виховна робота з дошкільнятами, що має на увазі орієнтацію педагога саме на особистість учня.

Завдання дошкільного виховання

До таких завдань слід віднести:

 • забезпечення фізичного здоров'я;
 • забезпечення інтелектуального розвитку;
 • забезпечення емоційного благополуччя;
 • забезпечення вольового розвитку.

Виходить, що кожен педагог і батько повинен намагатися прищепити малюкові навички спілкування, дружби і співробітництва, забезпечити йому психологічний комфорт.

Організація роботи з дошкільнятами

З дітками дошкільного віку (від 2 місяців до 7років) займаються, як правило, в установах дошкільного виховання. Це особливий тип освітніх установ, який реалізує відповідні державні освітні програми. В систему таких установ входять дитячі сади:

 • загальнорозвиваючого типу (в них пріоритетом є здійснення одного або декількох напрямків розвитку, наприклад, інтелектуального, фізичного або художньо-естетичного);
 • компенсуючого типу (в них пріоритетом є здійснення кваліфікованої корекції тих чи інших відхилень у психічному чи фізичному розвитку);
 • нагляду та оздоровлення (де виконуються профілактичні, санітарно-гігієнічні та оздоровчі процедури і заходи);
 • організація дошкільного виховання

 • дитячий сад комбінованого типу, куди можуть входити загальноосвітні, компенсуючі та оздоровчі типи установ.

В даний час особливою популярністю користуютьсяцентри розвитку, в яких дошкільне виховання (заняття) реалізується за бажанням батьків в рамках нестандартних програм. Популярні стали так звані технології розвиваючого навчання, застосування яких дозволяє оптимізувати інтелектуальний потенціал кожної дитини. При такому навчанні дитина стає повноцінним суб'єктом діяльності. Педагоги стимулюють його, направляють і прискорюють розвиток найважливіших особистісних якостей.