будова піхви

Піхву (вагіна), матка, маткові труби іяєчники є внутрішніми статевими органами жінки. Як показує практика, багато жінок не володіє точною інформацією ні про будову своєї статевої системи в цілому, ні про те, як влаштовано піхву зокрема.

Як влаштовано піхву?

Отже, яке ж розміщення і будова жіночогопіхви. Піхву - орган малого таза, спереду від нього розташований сечовипускальний канал і сечовий міхур, ззаду - пряма кишка. Нижня частина піхви обмежена напередодні піхви (малі статеві губи, клітор і дівоча пліва (у дів) або її залишки (тих, що живуть статевим життям жінок)), верхня частина через шийку матки з'єднана з самої маткою.

Будова жіночого піхви нехитра. По суті, піхву є вузький м'язовий канал, всередині якого присутня велика кількість складок, розтягуванням яких і пояснюється його висока еластичність. Верхня частина піхви трохи вигнута, вона більш еластична, ніж нижня.

Пристрій піхви однакове у всіх жінок,тим часом як його розміри строго індивідуальні. Середній показник довжини піхви - 8 см, але в силу вроджених особливостей будови статевої системи кожної жінки такий показник може перебувати в межах 6-12 см. Товщина стінок піхви, як правило, не перевищує 4 мм.

структура піхви

Структура передньої і задньої стінок піхви наступна:

 • внутрішній шар (слизова оболонка);
 • середній шар (сукупність тонких м'язових волокон);
 • зовнішній шар (сполучна тканина).

Внутрішній шар піхви вистелена складчастимепітелієм, завдяки якому забезпечується його висока еластичність. Така гнучка структура дозволяє піхві розтягуватися до значних розмірів в процесі пологів. Крім того, «ребристість» піхви підсилює весь спектр відчуттів під час статевого акту. Варто зазначити, що така складчастість спостерігається тільки у жінок репродуктивного віку.

Пристрій середнього шару піхви визначаєтьсяпоздовжньо спрямованими гладкими м'язами, які в верхньому влагалищном відділі плавно переходять в м'язи матки, а у відділі нижньому - мають особливу міцність і вплітаються в м'язи промежини.

Структура зовнішнього шару піхви являє собоюпухку сполучну тканину, за рахунок якої піхву відділяється від органів, які пов'язані зі статевою системою жінки: спереду - від нижньої частини сечового міхура, ззаду - від прямої кишки.

Функції піхви і вагінальні виділення

Всі особливості будови жіночого піхви визначають його функціональне значення:

 • піхву безпосередньо бере участь в статевому акті, сприяє просуванню сперми до цервікальному каналу;
 • через піхву виділяються менструальна кров;
 • воно є єдиним каналом для проходження природного секрету з верхніх внутрішніх статевих органів;
 • піхву безпосередньо бере участь в родовому процесі, саме через нього, як через родовий канал, і просувається дитина;
 • воно виконує якусь захисну функцію, завдяки особливому влаштуванню піхви знижується ризик пошкодження і інфікування верхніх статевих органів;
 • присутність в піхву нервових закінчень робить його однією з ерогенних зон жінки, а, згідно з даними проведених досліджень, саме на передній

  будову жіночого піхви

  стінці піхви знаходиться знаменита точка G.

Будова стінок жіночого піхви включає такожпевні залози, функція яких - виділяти слиз для зволоження і очищення піхви. Назовні слиз, вироблена здоровим піхвою (саме піхвою, що не маткою або каналом її шийки), виділяється в мізерних кількостях або не виділяється взагалі (всмоктується місцево). Слизова оболонка піхви терпить незначні зміни в процесі менструального циклу, в залежності від фази циклу відбувається відторгнення деяких її епітеліальних шарів.