аналіз крові на гормони

гормони - це речовини, які виробляються ендокриннимизалозами (щитовидна, підшлункова, статеві залози, гіпофіз і ін.) і беруть участь у всіх процесах в організмі. Ці біоактивні сполуки визначають процеси росту, розвитку, розмноження, обміну речовин, від них залежить зовнішній вигляд людини, його характер і поведінку.

Виробляються гормони переходять в кров, дезнаходяться в певних концентраціях і рівновазі між собою. Відхилення від норми позначаються на стані здоров'я і можуть призвести до ураження різних органів і систем. Причому важлива не тільки концентрація того чи іншого гормону, але і його співвідношення з іншими видами гормонів.

Коли призначається аналіз крові на гормони?

Дослідження крові для визначення рівня певних гормонів, як і гормонального фону в цілому, може бути прописано практично будь-яким фахівцем:

 • ендокринологом;
 • гінекологом;
 • невропатологом;
 • гастроентерологом;
 • онкологом і т.д.

Ця процедура дозволяє виявляти велику кількість різноманітних патологій, в тому числі на ранніх стадіях до прояву клінічних ознак.

Приводом для призначення даного аналізу можестати підозра на порушення функціонування залоз внутрішньої секреції або виявлення збільшення розмірів залоз (наприклад, після УЗД). Часто перевірити рівень гормонів потрібно при:

 • вугрової висипки;
 • облисінні;
 • збільшенні ваги.

Повторне дослідження може бути призначено для оцінки ефективності проведеного лікування.

Підготовка до аналізу крові на гормони

Для отримання якісних і достовірнихрезультатів слід дотримуватися наступних рекомендацій, які розроблені для аналізу крові на будь-які гормони (тиреотропний гормон (ТТГ), статеві, наднирників, щитовидної залози і т.д.):

 1. За два тижні до дослідження необхідно припинити прийом усіх лікарських препаратів (за винятком тих, прийом яких перед аналізом обговорений з лікарем).
 2. За три доби до аналізу слід відмовитися від вживання спиртного.
 3. За 3-5 днів до аналізу рекомендується утриматися від вживання жирних, гострих і смажених страв.
 4. За 3 дня до аналізу необхідно відмовитися від занять спортом і не допускати важких фізичних навантажень.
 5. В день проведення дослідження не можна палити.
 6. Так як здача крові на аналіз проводиться натщесерце, слід відмовитися від їжі за 12 годин до процедури (іноді допускається лише прийом чистої води без газу).
 7. Безпосередньо перед процедурою слід протягом 10-15 хвилин відпочити, постаратися не хвилюватися.

Оскільки у жінок рівень гормонів залежить відменструального циклу, то краще здавати аналіз на 5-7 день після початку менструації. Якщо планується аналіз рівня гормону прогестерону, то його слід провести на 19-21 день циклу. Також перед проведенням аналізу крові на статеві гормони не рекомендують здійснювати гінекологічне обстеження, пальпацію молочних залоз.

Розшифровка аналізу крові на гормони

розшифровка аналізу крові на гормони

Розшифрувати аналіз крові на гормони може тількикваліфікований фахівець, застосовуючи індивідуальний підхід до кожного пацієнта і з огляду на особливості організму, наявні захворювання, проведену терапію і багато інших чинників. Варто брати до уваги те, що норми при аналізі крові на гормони в різних лабораторіях різні. Це пояснюється тим, що при дослідженні можуть застосовуватися різні методики, устаткування, реактиви, час витримки і т.п. Тому в разі необхідності проведення повторних аналізів слід звертатися в той же самий заклад, що і в перший раз, і при розшифровці орієнтуватися на норми, що використовуються в ньому.