гормони гіпофіза

Гіпофіз є важливим регуляторним центром,який об'єднує ендокринні та нервові фактори організму людини. Гормони гіпофіза представляють собою постійно розвиваються білкові продукти, що відповідають за численні процеси, що відбуваються всередині людини.

Які гормони виробляє гіпофіз?

Розрізняють передню і задню частки гіпофіза, також можуть виділяти проміжну частину, але вона практично відсутня. Ці частини призначені для виконання своїх функцій.

Розглянемо гормони, розташовані в передній частині:

 1. ТТГ. Тиреотропного гормону призначений для регулюванняфункції щитовидки і регулює синтез речовин Т3 і Т4, пов'язані з обмінними процесами, роботою травної і нервової системою, а також з роботою серця. Надмірна кількість цих компонентів призводить до тиреотоксикозу.
 2. АКТГ. Адренокортикотропний гормон впливає надіяльність надниркової кори, а також має незначний вплив на статеві гормони. Плюс до цього, речовина сприяє проведенню процесів окислення жирів, активізації синтезу інсуліну і холестерину і збільшення пігментації. Якщо при аналізі на гормони гіпофіза був виявлений надлишок АКГТ, то може виникнути хвороба Іценко-Кушинга, що супроводжується гіпертонією, жировими відкладеннями і погіршенням імунітету. При дефіциті відбувається порушення метаболічних процесів.
 3. СТГ. Гормон гіпофіза соматотропін бере участь врізних видах обміну, завдяки йому здійснюється розвиток організму. Наслідком його надмірний вміст у дітей стає гігантизм, а надлишок у дорослих викликає акромегалію (зростання тканин і потовщення кісток). Недолік викликає зупинку росту у молодого організму.
 4. Пролактин. Цей гормон відіграє головну роль у відтворенні. Найбільший вплив гормон надає на жіночий організм. Завдяки йому відбувається зростання молочних залоз і починається виділення молока у матерів. Надмірний вміст пролактину здатне викликати проблеми із зачаттям і погіршити потенцію.
 5. ФСГ і ЛГ. Фолликулостимулирующий і лютенизирующего гормон впливають на статеві залози, виробляючи основні компоненти статевої системи прогестерон і естроген.

До гормонів, за формування яких відповідає задня частина гіпофіза, відносять такі:

 1. Окситоцин. Гормон впливає на жіночий організм, стимулюючи родову діяльність і беручи участь в лактації. Механізм впливу на чоловіків не виявлено.
 2. Вазопресин. Антидіуретичний гормон збільшує об'єм рідини в організмі, стимулюючи всмоктування води в ниркових каналах. Крім цього, гормон звужує артеріоли, що дуже важливо при крововтратах.

Препарати гормонів гіпофіза

При виявленні патологічних процесів, поява яких пов'язана зі збоєм роботи гіпофіза і вироблення основних білкових продуктів, призначають спеціальні лікарські засоби.

Препарати гормонів передньої долі гіпофіза:

 1. Для нормалізації роботи надниркових залоз, особливо для вироблення глюкокортикоїдів застосовують Синат-депо, Кортикотропін, Кортикотропін-цинк.
 2. Для стимуляції вироблення тироксину і поліпшенню роботи щитовидки призначають тіротропіна.
 3. Для нормалізації росту скелета і активізації розвитку всього організму приймають Соматотропин, сайз, Хуматроп.

  препарати гормонів гіпофіза

 4. Дефіцит фолікулостимулюючого гормону поповнюють шляхом використання Фоллітропін альфа і бета. При одночасному нестачі і гормону ЛГ приймають Пергонал.
 5. Ліків для поповнення нестачі пролактину розроблено не було. Однак для його блокування використовують Бромокриптин.

Препарати гормонів задньої частки гіпофіза:

 1. Для поліпшення скорочень м'язів матки і освіти молока можуть бути виписані такі кошти Сінтофінон і Окситоцин Дезамінокістоцін.
 2. Для лікування мочеізнуренія вводять Лізінвазопрессін, Пітіутрін складається одночасно з окситоцину і вазопресин, які сприяють скороченню матки.