синдром кушинга

Вперше це гормональне порушення було детальноописано в 1912 році американським лікарем Харві Кушинга, який обгрунтував гиперкортицизм (підвищений синтез кортизолу та інших гормонів кори надниркових залоз) порушенням роботи гіпофіза. На честь нього синдром Кушинга та отримав свою назву. Часто хвороба вказують, як синдром Іценко-Кушинга, посилаючись на одеського невролога Миколи Іценко, який в 1924 році пов'язав синдром з пухлиною надниркових залоз. Обидва вчених праві, тому на сьогоднішній день синдромом Кушинга називають гіперкостіцізм будь-якого походження.


Причини розвитку синдрому Кушинга

Підвищене вироблення гормонів надниркових залоз частішевсього стимулюється підвищенням рівня андренокортікотропного гормону гіпофіза в зв'язку з пухлиною в цій частині мозку. Рідше причиною служить аналогічна пухлина в наднирнику, яєчнику, яєчках і навіть бронхах. Називається таке новоутворення ектопірованная кортікотропінома. Під час свого зростання ця пухлина випускає в кров величезну кількість глюкокортикоїдів, в результаті гіпофіз починає посилати наднирковим сигнал про підвищену необхідність вироблення кортизолу і гормональний дисбаланс в організмі стає дуже сильним.

Трапляється і таке, що причиною хвороби стає прийом гормональних препаратів, це так званий медикаментозний синдром Іценко-Кушинга.

Основні ознаки синдрому Кушинга

Кортизол в надлишку впливає на білково-вуглеводно-жировий баланс, в результаті чого підвищується рівень цукру в крові. Всі обмінні процеси в організмі порушуються. Ознаками синдрому Кушинга є:

 • ожиріння в районі тулуба, при збереженні щодо струнких кінцівок;
 • посилений ріст волосся на обличчі і тілі;
 • зниження лібідо;
 • харчові розлади;
 • цукровий діабет;
 • поява стрий і рубців на шкірі;
 • погіршення пам'яті та соціальних навичок;
 • депресія, безсоння, підвищена дратівливість;
 • запаморочення, слабкість.

Оскільки синдром Кушинга частіше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків, вас повинно насторожити поява волосся на підборідді і над губою, в ореолах сосків.

Лікування синдрому Кушинга

Для того щоб перемогти хворобу, потрібно точновстановити причину її виникнення. Існує кілька можливих варіантів: гормональна терапія, променева і хіміотерапія, а також хірургічне втручання. Вибір в даному випадку залежить виключно від індивідуальних особливостей організму пацієнта.

Який би вид терапії не застосовувався, його основнамета - нормалізувати рівень кортизолу та інших гормонів. Другорядний аспект має регуляція обміну речовин і артеріального тиску. У разі розвитку серцевої недостатності цього порушення також приділяється пильна увага.

Лікування синдрому Кушинга народними засобами

Офіційно немає даних про те, що з синдромомКушинга можна боротися за допомогою фітотерапії, але багато цілителів пропонують і такий варіант лікування. Найбільшу популярність в цій сфері завоювали такі рослини:

 • польовий хвощ;
 • герань;
 • проліски.

Спиртовий і водний настій, а також відвар з цих трав при акуратному використанні нормалізують гормональний фон. Але не варто

синдром Кушинга лікування

забувати про те, що офіційні дослідження не проводилися, а тому результат може бути абсолютно непередбачуваний.</ P>

Полегшити самопочуття при синдромі Кушинга допоможуть такі заходи:

 1. Хороший і тривалий відпочинок.
 2. Правильне харчування.
 3. Прогулянки на свіжому повітрі.
 4. Помірний (високий) рівень фізичної активності.
 5. Відмова від шкідливих звичок.
 6. Дотримання питного режиму.