функції гіпофіза

гіпофіз - найважливіша ендокринна залоза. Вона розташована біля основи мозку. Від впливу зовнішніх факторів її з усіх боків захищають кістки. У гіпофіза є певні функції, коректне виконання яких дуже важливо для нормальної роботи організму.

Три основні функції гіпофіза

Насправді їх значно більше. Але за основні прийнято брати тільки три функції:

 1. На гіпофіз покладено відповідальність за здійснення контролю над іншими ендокринними залозами: щитовидкою, надниркові залози, статевими.
 2. Він координує функції різних органів: нирок, матки, молочних залоз.
 3. Саме завдяки гіпофізу органи ростуть і дозрівають.

Як гіпофізу вдається здійснювати ці функції? Все досить просто: залоза виробляє спеціальні сигнальні гормони. Останні ж безпосередньо впливають на інші органи. Тобто, по суті, основна задача гіпофіза - виробляти гормони.

Гормони гіпофіза та їх функції

Заліза поділяється на кілька частин. У кожній з них виробляється певний набір речовин:

 1. тиреотропні гормони регулюють вироблення Т3 і Т4 - гормонів щитовидки. Вони ж, у свою чергу, відповідальні за обмінні процеси і коректну роботу органів шлунково-кишкового тракту, серцево-судинної, нервової системи.
 2. Регуляція роботи репродуктивної системи - ось яку функцію виконують гонадотропні гормони гіпофіза.
 3. адренокортикотропного речовини потрібні для синтезу і секреції виробляються в корі наднирників кортизолу, кортизону, кортикостерону.
 4. соматотропні - гормони росту.
 5. За виникнення материнських інстинктів, обмінно-ростові процеси, нормалізацію процесу годування відповідають лютеотропний речовини.
 6. вазопресин, Що виробляється в задній частині гіпофізу, в організмі виконує функцію регулятора нормальної роботи нирок, серця і нервової системи.
 7. гіпофіз функції в організмі

 8. Бета-ендорфін - один з найбільш багатофункціональних. Цей гормон сприяє обезболиванию, допомагає знімати стреси, знижує тонус нервової системи, при необхідності знижує апетит.
 9. Не менш функціональний і окситоцин. При пологах саме від нього залежить інтенсивність скорочення матки. Він же забезпечує вироблення молока в період лактації. І на ньому лежить відповідальність за сексуальне збудження.

Як видно, від залози розміром з велику горошину залежить дуже багато життєво важливих процесів.