наднирники функції

Залозами називають парні ендокринні залози. Як можна зрозуміти з назви, розташовуються вони зверху, над нирками. Функції наднирників надзвичайно важливі для організму. Як тільки починаються розлади в їх роботі, людина неодмінно відчуває це.

Які функції виконують наднирники?

Органи складаються з декількох частин. У кожній з них виробляються гормони, які надають дуже важливе вплив на організм. Тому ендокринна функція надниркових залоз вважається найсерйознішою.

У корковому шарі виробляються такі гормони:

  • мінералкортокоіди - речовини, які контролюють водно-сольовий обмін;
  • глюкокортикоїди - відповідальні за обмін вуглеводів в організмі;
  • статеві.

У мозковому шарі виробляються адреналін знорадреналином. За рахунок цих гормонів наднирники в організмі у жінок можуть виконувати дуже важливу функцію - контролювати стрес. Якщо говорити зрозумілою мовою, завдяки адреналіну і норадреналіну людина значно простіше переносить стресові ситуації. Велика частина проблем зі здоров'ям - від нервів. Але якщо гормони виробляються стабільно в потрібній кількості, ймовірність того, що душевні переживання матимуть негативні наслідки, істотно зменшується.

Функції наднирників дозволяють захищати організм від різних видів стресу:

  • фізичного - виникає в результаті серйозних навантажень;
  • емоційного;
  • хімічного - спровокованого агресією навколишнього середовища (як правило, виникає в результаті отруєння хімікатами).

При необхідності залози можуть збільшуватися врозмірі. Це зазвичай відбувається, коли людина переживає затяжний стрес, і потрібно для того, щоб збільшити запас рятівних гормонів. Якщо ж вчасно не вжити заходів, наднирники виснажуються, і вироблення корисних речовин припиняється.