МРТ гіпофіза

Для багатьох з нас медичні терміни іпроведення процедур - таємниця за сімома печатками. Але часом зовсім не зайвими будуть знання про те, які свідчення є для проведення МРТ гіпофіза з контрастом, як потрібно до неї підготуватися, і як проходить весь цей процес.

Гіпофіз і порушення його роботи

Гіпофіз відносять до центральних залоз, що виділяють гормони. Він знаходиться в основу головного мозку в порожнині «турецького сідла» і складається з двох частин:

 • передній частині (аденогіпофіз);
 • задній (нейрогипофиз).

Розміри нормального гіпофіза невеликі. Його висота 3-8 мм, ширина 10-17 мм і вагу не більше 1 грама. Але, не дивлячись на свій більш ніж скромний розмір, гіпофіз секретирует велика кількість гормонів, що відповідають за репродуктивні функції організму чоловіків і жінок. Існує велика кількість захворювань, пов'язаних з порушеннями в його роботі, з недостатньою або надмірною виробленням гормонів гіпофіза. Захворювання - ожиріння, акромегалія, карликовість, синдром Іценко-Кушинга, деякі психічні порушення, безпліддя - результат неправильної роботи гіпофіза.

До порушення функцій можуть привести різніпухлини гіпофіза, гіпоталамуса і прилеглих органів. Як правило, це доброякісні утворення - аденоми. Для допомоги в постановці діагнозу - аденома гіпофіза - МРТ відводиться головна роль. Оскільки пошкодження можуть зачіпати не весь гіпофіз, а тільки його частину, тому важливо отримати зображення з мікроскопічною точністю.

Підвищення рівня гормону пролактину в крові можесупроводжувати появу мікроаденоми - найбільш часте показання до проведення МРТ гіпофіза з контрастом. Якщо освіти досить великі, то введення контрастної речовини допоможе краще розглянути його структуру і контури.

Підготовка і проведення МРТ гіпофіза з контрастом

Незважаючи на складність МРТ гіпофіза з контрастом, підготовка пацієнта проста. Процедура проводиться натщесерце або через 5-6 годин після їжі. Тому найкращий час для проведення МРТ - перша половина дня.

Порядок проведення процедури МРТ гіпофіза:

 1. Вибирається препарат для контрасту на основі солей гадолінію - Дотар, омніскан, Магневіст, Гадовіст. Робиться скарификационная проба, тобто проба на алергенність до препарату.
 2. Один з обраних препаратів вводиться або один раз внутрішньовенно уколом приблизно за 30 хвилин до початку процедури, або на протязі всієї процедури крапельно.
 3. Пацієнт поміщається в апарат магнітно-резонансного томографа в горизонтальному

  МРТ гіпофіза з контрастом

  положенні і повинен зберігати спокій і нерухомість під час всього обстеження. Приблизний час проведення МРТ гіпофіза з контрастом близько 1 години.
 4. Слід звернути увагу на такіпротипоказання як вагітність, наявність у пацієнта кардіостимулятора, металевих імплантів, інсулінової помпи. Також слід зняти всі металеві предмети: пірсинг, скоби, прикраси, протези.
 5. При психічних розладах, що супроводжуються мимовільними рухами, і при наявності клаустрофобії МРТ проводиться із застосуванням заспокійливих препаратів.